25 שנה לפוקימון

אם אתם ילידי שנות ה-80 או תחילת שנות ה-90 אתם וודאי זוכרים את הטרוף סביב סדרת הטלוויזיה האהובה פוקימון. הייתם ממהרים לרוץ הביתה אחרי בית הספר כדי להספיק לראות עוד פרק בערוץ הילדים, להשיג עוד קלף שווה או למלא שורה באלבום מדבקות הפוקימון שלכם.
השנה חוגגים בכל העולם 25 שנה למותג פוקימון. באפליקציית הוביז יש מלאאא קבוצות פוקימון של שחקנים ואספנים מכל הארץ, אז החלטנו ללכת אחורה וללמוד...איך הכל התחיל?

caption-1
קהילת אספני הפוקימון בדיזנגוף סנטר, תל אביב.

לא הרבה יודעים אך לפני סדרת הטלוויזיה יצאו משחקי גיים בוי בדור הראשון של המשחקים. אותה קונסולת משחק ניידת אפורה ושמנמנה. למשחקים קראו RED, GREEN ו-YELLOW והם הופצו בשפה היפנית בלבד. ב-1991 ביפן, נער מאובחן בתסמונת אספרגר ועל הקשת האוטיסטית בשם סטושי טג'ירי, צפה בילדים משחקים בגיים בוי זה לצד זה. משם הגה את הרעיון לטכנולוגיית הלינק אשר משתמשים בה עד היום. בילדותו אהב לאסוף חרקים וכך בא הרעיון ליצור משחק בו ילדים אוספים מפלצות כיס קטנות ומאמנים אותן. הוא פיתח את המשחק תחת חסותה של חברת נינטנדו היפנית במשך 5 שנים. אך רק בשנת 96 פורסם באופן רשמי המשחק "פוקט מונסטר". בעקבות משחק הגיים בוי יצאה סדרת הטלוויזיה המוכרת ובהמשך גם סדרות הקלפים למשחק ואספנות.
רק באזור 1998 הגיעה כל חגיגת הפוקימון לארצות הברית אז גם תורגם המקור ביפנית לאנגלית ול-16 שפות נוספות.

ארוע הוביז מחנוכה האחרון במרכז לחדשנות בירושלים.

הסדרה מספרת את סיפורו של אש קטצ'אם - ילד בן עשר מהעיר פאלט אשר יוצא למסע להגשים את חלומו להיות מאמן הפוקימונים הטוב בעולם. הסדרה רצה עד היום וקיימים בה כבר 8 דורות של פוקימון. לאחרונה יצאה מיני סדרה ביוטיוב הנקראת פוקימון אבולושן וסדרת הסרטים בהם הסרט "סודות הג'ונגל" שיצא בשנה שעברה בשיא מגפת הקורונה.
גם דור מנטל, מנהל קהילת אספני הפוקימון בישראל, גדל על הסדרה. כשהיה ילד היה רץ הביתה כל יום אחרי בית הספר כדי להספיק לצפות בסדרה ולשחק במשחקי הגיים בוי שיצאו אז. הוא אוסף את סדרות הקלפים מאז גיל 9...
קהילת האספנים (קישור לעמוד הפייסבוק של הקהילה) הארצית מונה אלפי חברים. בה אפשר לשאול ולהתייעץ לגבי כל מה שקשור לפוקימון. מטאזוסים למשחקי גיימבוי, סיכות ובובות. הקהילה מקיימת מספר אירועים וטורנירים בשנה שם נפגשים האספנים והשחקנים, משחקים, מחליפים מוצרי אספנות רשמיים ועוד.
הקהילה בישראל נותנת בית לכל האנשים שאוספים כל מה שקשור לפוקימון ולכל מי שאוהב פוקימון, גם בעלי מוגבלויות ואנשים על הספקטרום. הקהילה מחבקת ואוהבת את כולם, דוגלת במפגשים חברתיים ותורמת לתחושת השייכות והב"יחד". כמעט בכל אירוע מתקיימת חלוקת קלפים מקוריים בחינם כך שכל אחד ללא הבדל מעמד ורקע יוכל להתחיל לשחק. בנוסף קיימת בכל אירוע עמדת לימוד משחק כך שכל אחד שאוהב פוקימון אבל לא יודע כיצד לשחק את משחק ה TCG Trading Card Game) יוכל להתנסות, להשתפר וללמוד מהמקצוענים.
כידוע, יש המון זיופים בשוק. כל חפיסה שעולה פחות מ-20 שקלים ככל הנראה מזויפת. דור ממליץ להיכנס לקהילה שם עוזרים להבין איך לזהות קלף מקורי ואיך לזהות מזויף, לשמוע איפה קונים את הקלפים המקוריים וללמוד לזהות קלפים מזויפים בעמדת הקלפים המזויפים שמקימים אנשי הקהילה בכל אירוע.

25 שנה לפוקימון עם קהילת אספני פוקימון ישראל.

מה הם החידושים האחרונים בעולם הפוקימונים ומה צפוי לנו בעתיד?
בחודשים האחרונים נערך בישראל אתגר המכון של חברת נינטנדו בשיתוף בנדיטו. במהלך האתגר מתנהלים קרבות בין שחקנים רגילים ומנהיגי מכון. ניצחון במשחקים אלו מקנים לשחקנים תגים מיוחדים. שחקנים שאספו את כל 8 התגים יוכלו להשתתף בליגת הפוקימנים שבה יוכתר הפוקימון מאסטר של ישראל. בנוסף, בקרוב מאוד ישוחררו שני המשחקים יהלום ופנינה ששוחררו בשנת 2006 בגרסת הגיים בוי בגרסת הסוויץ'. אספנים ומביני דבר מחכים לזה בקוצר רוח.
הינה עוד עובדה מעניינת: אפשר כבר לספר (אמנם באופן לא רשמי אבל השמועות ממקורות אמינים) שהיום עובדים על גרסת בטא של VR. הצפי הוא שבעוד שנה-שנתיים יהיה משחק מציאות מדומה שיאפשר פשוט להרכיב משקפיים וללכת למצוא פוקימונים. סדרת המציאות המדומה תגשים חלומות של מיליוני ילדים ומבוגרים בכל העולם שחולמים לצאת ולהיות מאמני פוקימונים. למי שאוהב את עולם הפוקימון, הדמיון מתקרב למציאות בצעדי ענק.

רוצים לעקוב אחרי האירועים של קהילת אספני הפוקימון הישראלית? ללמוד לשחק או להחליף קלפים? הורידו את אפליקציית הוביז ותוכלו למצוא את כל המידע הזה וגם עוד אוהבי פוקימונים באזור שלכם.